מוות בעריסה

 מוות בעריסה

באדיבות משרד הבריאות – המחלקה לחינוך וקידום בריאות.

הפחתת הסיכון למוות בעריסה

לעתים, במקרים נדירים אמנם, תינוק שנולד בריא, מת פתאום בזמן השינה ללא כל סיבה הנראית לעין. ברב המקרים תופעה כואבת זו מתרחשת בגילאים שנעים בין חודש ל – 6 חודשים, אך כאמור זו תופעה נדירה ואין צורך לגלות דאגה מיותרת המפחיתה מהנאת גידול הילדים.

עדיין איננו מכירים את כל הסיבות למוות בעריסה ולצערנו איננו מסוגלים למנוע אותה לגמרי, אך בשנים האחרונות התברר שיש אפשרות להפחית את הסכנה בעזרת הקפדה על אמצעי זהירות מתאימים. משרד הבריאות קיבל את המלצות הוועדה הפדיאטרית המייעצת בנושא הנחיות למניעת מוות בעריסה אצל תינוקות אלה.

המלצות

  • יש להשכיב את התינוק הבריא על הגב בזמן השינה, מיום לידתו ועד גיל חצי שנה.
  • יש להקפיד על סביבה נטולת עשן סיגריות.
  • יש לשמור על טמפרטורה נאותה בחדר ולהימנע מחימום יתר.
  • יש להניק את התינוק עד כמה שאפשר.
  • יש לפנות מיד לרופא, אם מתגלים סימנים של קשיי נשימה.

השכבה על הגב

על התינוק לישון על הגב. כבר בבית- החולים, מיד אחרי הלידה, משכיבים כך את התינוק, וכך הוא מתחיל לרכוש הרגל בריא! כאשר התינוק ער, רצוי לתת לו הזדמנויות לשכב גם על הבטן. אולם, בזמן השינה רצוי להשכיבו על הגב, אלא אם כן יש סיבה רפואית מיוחדת שבגללה ימליץ הרופא אחרת. אם משכיבים תינוק על הצד, יש לשים לב שהיד התחתונה שלו תהיה מופנית קדימה.

מי שמטפל בתינוק או משגיח עליו חייב לדעת שיש להשכיב אותו כך. יש הורים החוששים להשכיב על הגב בגלל האמונה ששכיבה כזו עלולה לגרום לחנק בעת הקאה. מחקרים שנעשו בעת האחרונה, הצביעו על כך שדווקא השכיבה על הגב בטוחה יותר.

סביבה נטולת עישון

אחד הגורמים החשובים למוות בעריסה הוא כנראה העישון. מדובר באם שמעשנת בזמן ההריון ו/או בעישון פסיבי שמקורו במעשנים בסביבת התינוק. אל תתביישו לבקש לא לעשן על- יד התינוק – בבית, במכונית או בכל מקום אחר.

מניעת חימום יתר

חום החדר שנוח לך נוחגם לתינוק (22 – 19 מעלות) השתמשו בשמיכות קלות שאפשר להסיר או להוסיף לפי הצורך. רצוי להלבישו בביגוד המאפשר תנועה חופשית. אין להשכיב תינוק על סדין חשמלי או להשתמש בשמיכה חשמלית כדי לכסות אותו. תינוק חולה הסובל מחום גבוה צריך פחות שמיכות מהרגיל על מנת לאפשר לגופו להשתחרר מהחום הפנימי. מובן שיש להתייעץ על כך עם רופא.

הנקה

במחקרים נמצא כי הנקה היא בין הגורמים המקטינים את שיעור המוות בעריסה.

אם התינוק מראה את הסימנים המפורטים להלן, יש לפנות מייד לטיפול רפואי:

  • קשיי נשימה
  • עורו מקבל צבע כחול כשהוא רגוע
  • עיניו לא מתמקדות והוא בוהה בחלל
  • חום גבוה (כבר אמרנו שמוות בעריסה הוא תופעה נדירה ואין צורך לגלות בנושא זה חששות מיותרים).

אף- על- פי כן יש להקפיד על השכבת התינוק על הגב בזמן השינה, על אוויר נטול עשן ועל מניעת חימום יתר בסביבת התינוק.אתכם לאורך כל הדרך ,

צוות האתר גוזלים .

Free Pregnancy Calculator | Due Date, Conception Date Calculation

מחשבון תאריך לידה


תאריך לידה משוער, תוצאות חישוב תאריך ההתעברות:‏‏‎ ‎


עד