מוהלים מוסמכים

 מוהלים מוסמכים

כאשר נולד לכם בן, אתם ודאי שואלים את עצמכם כיצד בוחרים עבורו מוהל ? מוהל שיהיה מוסמך, אחד כזה שתוכלו לבטוח בו. פעמים רבות תהליך חיפוש המוהל מבוסס ברובו על שמועות שעוברות מפה לאוזן. אם כן, ננסה לעשות קצת סדר בבלגאן …

מהי בכלל ההסמכה שמקבל מוהל ומהי משמעותה ?

למעשה בארץ כל מי ש"מתחשק לו" יכול לעסוק במילה. ההסמכה שמקבלים מוהלים היא הסמכה דתית הלכתית בעיקרה. הסמכה שכזו יכולה להינתן ע"י הועדה הבין משרדית לפיקוח על מוהלים (ועדה מטעם הרבנות הראשית) או ע"י הרבנות הרפורמית.

מוהלים אשר מקבלים אישור מהרבנות הראשית מקבלים ממנה תעודת הסמכה. לצפייה בתעודה לחצו כאן.

מוהלים אשר מקבלים אישור מהרבנות הרפורמית מחזיקים בתעודה שונה. לצפייה בתעודה לחצו כאן.

הליך המילה הוא הליך רפואי ולכן רופאים למשל אינם זקוקים לאישור הלכתי כלשהו על מנת לבצע את המילה. הלימודים וההכשרה בבית הספר לרפואה, בסטאז' ובהתמחות הם מעמיקים יותר ממה שיכול גוף הלכתי כלשהו לספק. הוועדה מנסה להכשיר אנשים, שאינם רופאים וללא כל רקע רפואי, בהלכות היגיינה.
ראוי לציין כי הרבנות הראשית איננה מטפלת וגם לא טיפלה בעבר בענייני בריאות. זאת למרות שיושב שם גם רופא אחד (אולי שניים). למשל, מוהל שמבצע ברית בהרדמה מקומית איננו מקבל אישור של הרבנות הראשית. הרבנות הראשית גם לא נותנת אישורים למוהלים שמבחינה הלכתית אינם מקובלים עליה כמו מוהלים רפורמיים או מוהלים שמידת דתיותם איננה נראית להם.

בנוסף, הם אינם מתירים להשתמש במיכשור שידוע בעולם הרפואה שהוא עדיף מבחינה בריאותית בשל נימוק הלכתי שרבנים אחרים רבים אינם מסכימים איתו (Mogen clamp). הם מתירים מציצה בפה, דבר שהוכח במאמרים רפואיים בעיתונים מובילים בעולם כגורם אשר עלול לגרום לנזקים.

לסיכום, ניתן לציין שתעודה הלכתית כשלעצמה מהווה אישור רבני בלבד, ואילו על היכולות הבריאותיות/רפואיות, שהן מן הסתם חשובות יותר לאוכלוסייה החילונית, ניתן לסמוך היום רק על שמו של המוהל או הרופא.


אתכם לאורך כל הדרך ,

צוות האתר גוזלים .

Free Pregnancy Calculator | Due Date, Conception Date Calculation

מחשבון תאריך לידה


תאריך לידה משוער, תוצאות חישוב תאריך ההתעברות:‏‏‎ ‎


עד