לידת עכוז

 לידת עכוז

לידת עכוז היא לידה שבה התינוק נמצא בתנוחה כזו שרגליו ועכוזו מופנים לעבר תעלת הלידה. ברוב ההריונות העובר אמנם נמצא תחילה בתנוחת עכוז, אך ברוב המקרים לקראת מועד הלידה מתהפך התינוק היפוך טבעי כך שראשו מופנה לעבר תעלת הלידה.בדרך כלל אם התינוק עדיין לא ביצע את ההיפוך עד לשבוע ה-37 של ההריון אז סיכוייו להיפוך טבעי די נמוכים.

אם מתגלה כי העובר עדיין לא ביצע היפוך טבעי לקראת השבוע ה-37 להריון, אז לרוב מייעצים הרופאים לבצע פעולת היפוך חיצוני. זוהי פעולה שמבצע רופא מומחה, בבית חולים, תחת מעקב מתמיד של אולטרסאונד. בתחילה ניתנת תרופה אשר מרפה את הרחם ולאחר מכן על-ידי הפעלת לחץ חיצוני הרופא מנסה לשנות את תנוחת העובר כך שראשו יופנה אל עבר תעלת הלידה. פעולה זו יכולה להיות מעט כואבת ולא תמיד מצליח הרופא לסובב את העובר. היתרון שבפעולת ההיפוך החיצוני הוא שאם היא מצליחה אז ניתן ללדת לידה רגילה. הסיכון שקיים בהיפוך החיצוני הוא שייתכן סיבוך שיאלץ לידה מיידית. ישנם גם טיפולים סיניים שעוזרים להיפוך העובר. אם מנסים טיפולים סיניים רצוי לנסות אותם במהלך השבוע ה 35 או ה 36 מפני שהם אורכים מס' ימים ורצוי להשאיר מספיק זמן לביצוע היפוך חיצוני (ידני). כמו כן לא רצוי לבצע היפוך חיצוני לפני השבוע ה 37 בגלל החשש לסיבוך הדורש לידה מיידית, כדי שלא יוולד פג.

במידה ופעולת ההיפוך החיצוני אינה מצליחה – ניתן לבחור להמשיך ללידת עכוז או לבצע ניתוח קיסרי.

לידת עכוז ווגינאלית נחשבת ללידה בסיכון גבוה ובמרבית המקרים מבוצעת על-ידי רופא מיילד מיומן, כאשר לאורך כל הלידה מבוצעת בדיקת מוניטור. התמותה בלידה במצג עכוז נובעת בשני שלישים מהמקרים בגלל זיהומים, מומים עובריים ולידות מוקדמות ומצבים אלו הינם בלתי נמנעים. בשליש מהמקרים התמותה נובעת מגורמים הניתנים למניעה כגון טראומה ותשניק עוברי. אין הוכחות חותכות לגבי העדפת ניתוח קיסרי עפ"נ לידת עכוז ולכן כל רופא מחליט לפי הבנתו, על כל מקרה לגופו. ישנם גורמים שונים המעלים את הסיכון בלידת עכוז כמו: מספר הלידה, משקל העובר, קצב התקדמות הלידה, מצוקת העובר וכד' – ולכן כל מקרה נבחן בצורה אינדיבידואלית.

ישנם בתי חולים שכחלק מהמדיניות שלהם – לא מבצעים לידת עכוז ותמיד מפנים את היולדת לניתוח קיסרי. עם זאת ישנם בתי חולים שאינם אוסרים לידת עכוז אך ממליצים בחום לבצע ניתוח קיסרי. קיימת גם תופעה של רופאים אשר מפחידים את היולדת המיועדת ומנסים לגרום לה להבין שלידת עכוז מסוכנת מאד. לעתים רופאים פוחדים מתביעות ומעדיפים לבצע ניתוח קיסרי פשוט מפני שהם מרגישים בטוחים יותר בביצועו. ניתוח קיסרי של לידת עכוז אינו מבטל את כל הסיכונים שבלידת עכוז. הוא בד"כ ממזער את הסיכון לתמותה עקב טראומה או תשניק עוברי, אך עדיין רוב הרופאים מעדיפים ניתוח קיסרי על – פני לידת עכוז. לידת עכוז דורשת כאמור מיומנות די גבוהה של הרופא המיילד וישנם רופאים הנרתעים מביצוע ניתוח שכזה. מצד שני ישנם גם רופאים, אמנם לא רבים, התומכים בהחלטת האישה ללדת בלידת עכוז.

ניתוח קיסרי של לידת עכוז אינו מבטל את כל הסיכונים שבלידת עכוז, אך עדיין ישנם רופאים המעדיפים אותו על – פני לידת עכוז.

קישור לסדרת תמונות של לידת עכוז :

http://www.birthdiaries.com/diary/47vbirth.htm


אתכם לאורך כל הדרך ,

צוות האתר גוזלים .

Free Pregnancy Calculator | Due Date, Conception Date Calculation

מחשבון תאריך לידה


תאריך לידה משוער, תוצאות חישוב תאריך ההתעברות:‏‏‎ ‎


עד