לידת מלקחיים

 לידת ואקום/לידת מלקחיים (לידה מכשירנית)

לידה מכשירנית היא לידה שבה נעשה סיוע באחד משני המכשירים הבאים : מלקחיים או שולפן ריק (וואקום).

רופא מחליט להיעזר במכשירים אלו מסיבות שונות שמקורן יכול להיות נעוץ באם או בעובר.

סיבות הקשורות לאם יכולות להיות :

  1. מחלת לב או ריאות – במצב שכזה הצוות הרפואי חושש מהלחץ והמאמץ הכרוכים בלידה אשר עלולים לסכן את האם .
  2. עייפות האם – במקרים בהם הלידה אורכת זמן רב והאם נעשית עייפה מכדי להמשיך ולדחוף את התינוק.

סיבות הקשורות לעובר יכולות להיות :

  1. טראומה (מצוקה עוברית) – כשיש חשש שהתינוק יכנס לטראומה, מעדיפים הרופאים "לזרז" את התהליך ולהסתייע במכשירים על מנת להוציאו.
  2. הלידה מתארכת- כשהלידה נמשכת זמן רב מדי יש באופן טבעי חשש לחיי התינוק ואז פונים לסיועם של המכשירים.

יכולות להיות גם סיבות נוספות ע"פ מיטב הבנתו של הצוות הרפואי ולפי ראייתו את המתרחש. פעמים רבות מהווה הלידה המכשירנית "נסיון אחרון" לפני שפונים לניתוח קיסרי, שכן לעתים גם הלידה המכשירנית לא מצליחה ואז מחליטים לבצע ניתוח קיסרי. לדוגמא- נהוג לבצע ניתוח קיסרי אם נכשלים בשלושה נסיונות לשאיבת התינוק ע"י שולפן ריק (וואקום), או אם הרופא לא מצליח להוציא את התינוק בעזרת מלקחיים.

לרוב ההחלטה על שימוש בשולפן ריק (וואקום) או במלקחיים היא החלטתו של הרופא המיילד והיא נובעת מנסיונו במכשיר ומהעדפתו האישית, שכן שני המכשירים בעצם מבצעים את אותה הפעולה.

לידת ואקום

מכשיר הואקום הוא בעצם מכשיר המורכב מכיפת גומי המוצמדת לראש התינוק, אשר מחוברת לצינור גומי. בעזרת מכשיר היונק את האוויר נוצר ואקום המצמיד את כיפת הגומי לראש התינוק, כך שניתן למשוך את ראשו ובכך לסייע בהוצאתו. לרופא יש שליטה על עוצמת שאיבת האוויר.

לעתים יופיע סימן אדום על ראשו של התינוק במקום בו הוצמדה הכיפה, אך לרוב סימן זה נעלם לאחר מס' ימים או שבועות. מדובר בשטף דם שבמרבית המקרים אינו מסוכן, אך במקרים חריגים יכול לגרום לאנמיה לתינוק או להגדיל את הסיכוי לצהבת.

לידת מלקחיים

המלקחיים הן בעצם שתי כפות מתכת. זוהי המצאה עתיקה הרבה יותר, הקיימת כבר מאות שנים. שתי כפות המתכת מוחדרות לנרתיק כך שהן אוחזות את ראש התינוק, וע"י הפעלת כוח מושך הרופא את ראש התינוק עד להוצאתו.

לא ניתן לעשות שימוש במלקחיים כאשר ישנה לידת עכוז. יש צורך במצג ראש – כלומר שהתינוק ייצא עם ראשו מהנרתיק. כמו כן יש צורך ששלפוחית המים תהיה פקועה וששלפוחית השתן של היולדת תהיה מרוקנת. ברוב המקרים נהוג לבצע חתך חיץ, כדי לסייע בהחדרת המלקחיים לנרתיק האישה.

לעתים גם בלידת מלקחיים ייראו סימנים אדומים בצידי ראשו של התינוק, אך גם אלו צפויים להיעלם לאחר מספר ימים.אתכם לאורך כל הדרך ,

צוות האתר גוזלים .

Free Pregnancy Calculator | Due Date, Conception Date Calculation

מחשבון תאריך לידה


תאריך לידה משוער, תוצאות חישוב תאריך ההתעברות:‏‏‎ ‎


עד