העמסת סוכר

 העמסת סוכר

GCT – Glucose Challenge Test (העמסת סוכר 50 גרם)

GTT – Glucose Tolerance Test (העמסת סוכר 100 גרם)

מידע כללי :

זוהי בדיקה שנועדה לגלות סוכרת הריונית. כ- 3% מהנשים סובלות מסוכרת הריונית, כלומר אחת לשלושים ושלוש נשים בערך. סוכרת הינה מחלה שמתאפיינת ברמות גבוהות של סוכר בדם, הנובעות מאיזשהו פגם בהורמון האינסולין, שהוא ההורמון האחראי על וויסות רמת הסוכר (גלוקוז) בדם. ברוב המקרים הסוכרת ההריונית מופיעה בחצי השני של ההריון ונעלמת מיד אחריו. כיום מבצעים את בדיקת ה – GCT (העמסת סוכר 50 גרם) לכל הנשים ההרות. לבדיקת ה – OGTT נשלחות בד"כ נשים שיש להן חשש גבוה יותר לחלות בסוכרת הריונית.

בדיקת GCT (העמסת סוכר 50 גרם)

בדיקה זו נערכת בין השבוע ה 24 לשבוע ה 28 להריון. במהלך בדיקה זו מתבקשת האישה לשתות תמיסת סוכר (50 גרם). זוהי תמיסה מתוקה מאד ורצוי שתביאי איתך לימון לבדיקה, אותו כדאי למצוץ לאחר שתיית התמיסה, למניעת בחילה. לאחר מכן ממתינים כשעה ובתום ההמתנה נלקחת בדיקת דם מהווריד. אין צורך לצום לפני הבדיקה ולרוב גם אין צורך לקבוע תור לבדיקה שכזו, אך רצוי שבכל זאת תבררי בקופת החולים שלך כדי למנוע בלבול.

בדיקה זו אינה מדוייקת במאה אחוזים וייתכן שתוצאות הבדיקה יזהו רמות גבוהות של סוכר בדמך. עדיין אין זה אומר שיש לך סוכרת הריונית ובמצב שכזה כנראה שיזמנו אותך לבדיקת GTT (העמסת סוכר 100 גרם) כדי לקבל תוצאה חד משמעית.

בדיקת GTT (העמסת סוכר 100 גרם)

בדיקת העמסת סוכר 100 גרם (שנקראת גם בדיקת GTT או OGTT) היא כאמור הבדיקה המדוייקת היחידה לגילוי סוכרת הריונית. מדובר בבדיקה ארוכה שאורכת כשלוש שעות. לבדיקה מגיעים לאחר צום של 8 שעות. כאשר מגיעים למעבדה נלקחים מיד לבדיקת דם. לאחר בדיקת הדם מקבלים תמיסת סוכר מתוקה מאד שיש לשתות אותה מיד לאחר בדיקת הדם. פרט לתמיסה זו אסור לשתות ו/או לאכול דבר עד תום הבדיקה. הערה: גם לבדיקה זו מומלץ שתביאי איתך לימון שתוכלי למצוץ לאחר שתיית התמיסה או מיץ לימון שתוכלי למהול בו את התמיסה כדי למנוע בחילות.

לאחר מכן נלקחות בדיקות דם נוספות :

  • שעה לאחר הבדיקה הראשונה
  • שעתיים לאחר הבדיקה הראשונה
  • שלוש שעות לאחר הבדיקה הראשונה

סה"כ נלקחות כאמור 4 בדיקות דם. בין הבדיקות הללו יש לנוח (לשבת) ואסור להתרוצץ. מומלץ שתביאי עמך משהו לקרוא או משהו שתוכלי לעסוק בו בישיבה כמו האזנה למוזיקה, תשבצים וכדומה. אסור כאמור לאכול ולשתות בין הבדיקות וכן אסור לעשן.

למי מיועדת הבדיקה ?

לבדיקה זו נשלחות נשים שיש להן סיכוי גבוה יחסית לסוכרת הריונית. בין השאר מדובר בנשים שיש להן קרוב משפחה מדרגה ראשונה שחלה אי פעם בחייו בסוכרת, או שהן עצמן סבלו מסוכרת הריונית בעבר, נשים שהתגלו אצלן סימנים מחשידים לסוכרת הריונית בבדיקות הסקר המוקדמות לאיתור סוכרת (שמבוצעות לרוב החל מהשבוע ה- 24 להריון), נשים שילדו בעבר עובר מת, נשים עם דלקות שתן, נשים עם ריבוי מי שפיר, נשים שילדו תינוקות במשקל העולה על 4 ק"ג או שיש להן עובר בהריון הנוכחי שמשקלו גדול במיוחד וכדומה.

אל תנסי לרמות את עצמך !

לעתים ישנן נשים שבמודע או לא במודע, נמנעות מאכילת דברי מתיקה וסוכר בימים שלפני הבדיקה. זה קורה לרוב בגלל החשש שנובע מתוצאות שיעידו על סוכרת הריונית. דיאטה דלת סוכר שכזו היא פעולה מסוכנת שיכולה לגרום לכך שתוצאות הבדיקה לא תהיינה מדוייקות. יתר על כך אף מומלץ להרבות בדברי מתיקה בשלושת הימים שלפני הבדיקה.


אתכם לאורך כל הדרך ,

צוות האתר גוזלים .

Free Pregnancy Calculator | Due Date, Conception Date Calculation

מחשבון תאריך לידה


תאריך לידה משוער, תוצאות חישוב תאריך ההתעברות:‏‏‎ ‎


עד