בדיקת מי שפיר

 בדיקת מי שפיר / דיקור מי שפיר

 

בדיקת מי שפיר היא בדיקה אשר נותנת תשובה חד משמעית לשאלה – האם לעובר יש תסמונת דאון? עם זאת מדובר בבדיקה די מסוכנת שכן אחד מכל 250 הריונות מסתיים בהפלה עקב הבדיקה. כיצד מתבצעת הבדיקה? למי היא נועדה? מהן הדילמות הקשורות לבדיקה? מהם הסיכונים ? אילו חלופות קיימות לבדיקה?

תהליך הבדיקה

בדיקת דיקור מי שפיר הומצאה בשנת 1955 ע"י שני מדענים ישראליים ממכון ויצמן. תחילה הבדיקה נועדה לאבחן את מין העובר, אך שנתיים לאחר מכן הצליחו המדענים, באמצעות הבדיקה, לאבחן עוברים אשר חולים בסיסטיק פיברוזיס.

בדיקת מי השפיר נערכת בד"כ בשבועות 17-18 להריון, אך ניתן גם לערוך אותה החל מהשבוע ה – 15 להריון ועד כמעט לסופו. בשל הסיכון לחיי העובר משרד הבריאות ממליץ רק לנשים מעל גיל 35 לבצע את הדיקור, שכן הסיכו ללדת ילד עם תסמונת דאון עולה עם גיל האישה.

בשלב הראשוני הרופא מתבונן בעובר, בשליה ובמי השפיר באמצעות אולטרסאונד, אחר-כך הוא מחדיר מחט דקה דרך דופן הבטן, אל תוך הרחם ושק מי השפיר (לאחר שהבטן חוטאה ביסודיות כמובן, כדי למנוע זיהום). המחט מוחדרת למקום שבו יש ריבוי מים, באיזור רגלי העובר. הבדיקה נערכת כאמור תוך כדי צפייה באולטרסאונד ולכן הסיכויים לפגיעה בעובר הם כמעט אפסיים. בעזרת המחט נשאבים מי השפיר בכמות קטנה של כ- 20 סמ"ק. שאיבת כמות קטנה שכזו אינה מסכנת את העובר ואף מתחדשת תוך מספר שעות. הדקירה אינה כואבת יותר מאשר דקירה רגילה של בדיקת דם. את המים שנשאבו לוקחים לבדיקה במעבדה. בתום הבדיקה נדרשת האישה לנוח כשעה – שעתיים וכן לנוח בביתה ביומיים שלאחר מכן. לעתים חשים כאב מקומי קל באיזור הדקירה, או תחושת לחץ קלה, אך זהו מצב נורמלי שלרוב חולף מעצמן

משלב מסויים בהריון ניתן לבודד מתוך מי השפיר תאים שנשרו מגוף העובר ואכן לאחר שהמים נשלחים לבדיקה במעבדה, מבודדים מהם תאים שנשרו מגוף העובר ומבצעים בדיקות של אותם תאים עובריים. שמים את אותם תאים עובריים בצלוחיות לגידול תרבית. כאשר על-גבי צלוחיות אלו התאים מתחלקים ויוצרים מושבה. בשלב מסוים עוצרים את תהליך התחלקות התאים ואז מפוצצים את גרעיני התא. לאחר פיצוץ גרעיני התא – מתפזרים הכרומוזומים על הצלוחית ואז ניתן לצלם אותם.

ניתוח ממצאי הבדיקה

בבדיקה משתמשים היום על מנת לאבחן מומים כרומזומליים, שהעיקרי שבהם הוא תסמונת דאון, אך הבדיקה משמשת גם לגילוי מחלות גנטיות שונות, כגון : סיסטיק פיברוזיס ותסמונת ה-Xהשביר. אצל רוב בני האדם קיימים בגרעין התא 46 כרומוזומים המסודרים בזוגות (23 זוגות). בתסמונת דאון התאים מכילים 47 כרומוזומים ולא 46 כרומוזומים בגלל כרומוזום מס' 21המופיע פעם נוספת. העודף בחומר התורשתיבצורת גנים על כרומוזום 21 גורם לתסמונת דאון, מבחינת כל המוסיף גורע.כדי לצפות בכרומוזומים יש צורך בגידול תרבית תאים, ולכן קבלת תשובה לוקחת כשבועיים עד שלושה שבועות. עם זאת, קיימת בדיקה נוספת הנקראת בדיקת " FISH", אשר נותנת תשובה תוך 24 שבועות לגבי 5 כרומוזומים עיקריים, ביניהם כרומוזום מס' 21 האחראי לתסמונת דאון. בדיקה זו עולה בערך כפליים מעלות בדיקה רגילה ומומלצת בעיקר למי שהחליטה לבצע את הבדיקה בשלב מאוחר יחסית של ההריון.

האם זה כדאי?

תסמונת דאון משפיעה על בני אדם בכל הגזעים, בכל הזמנים ובכל מצב כלכלי. תסמונת דאון מתרחשת אחת לכל 800 עד 1000 לידות (סיכוי של 0.08% עד 0.1%). עם זאת הסיכוי של אישה ללדת תינוק עם תסמונת דאון עולה משמעותית עם הגיל. הסיכוי לאישה בת 25 הוא כ- 1:4000, לאישה בת 30 כ- 1:900, לאישה בת 35 כ- 1:400 ולאישה בת 40 כ- 1:90.

הבעיה נוצרת עקב העובדה שבאחד מתוך כ- 250 הריונות מתרחשת הפלה עקב בדיקת מי שפיר. זה קורה כאשר כיומיים לאחר הבדיקה מתחילים לפתע צירים, ירידת מים, דימום, חום או סימנים אחרים המצביעים על זיהום שמוביל להפלה.

למרות שכמעט כל הרופאים מקפידים על חיטוי קפדני במיוחד, מדובר בבדיקה שאמנם אינה קשה או מסובכת, אך היא בכל זאת בדיקה חודרנית וגם בתנאים הכי סטריליים היא יכולה לגרום להתכווצות רחמית ולירידת מים.

ישנה הערכה האומרת כי לניסיון של הרופא יש חשיבות בסיכויי הצלחת הבדיקה וכי מספר ההפלות גדול יותר אצל רופאים שעורכים את 100 הבדיקות הראשונות שלהם. עם זאת ישנן נשים שלגביהן הסיכוי להפלה גבוה יותר כמו למשל נשים עם רחם דו קרני, או נשים שיש להן דימומים חוזרים עד השבוע ה- 16, או נשים בעלות עבר של לידות מוקדמות. לעתים מקור הסיבה לזיהום נעוץ בעובדה שלאישה כבר היו קיימים זיהומים קודם לכן ועולים מהנרתיק כלפי מעלה בעקבות פקיעת קרום שק השפיר.

עלויות ואפשרויות חלופיות

משרד הבריאות או קופות החולים מממנות את בדיקת מי השפיר בד"כ בשני מקרים: המקרה הראשון הוא כשגיל האישה מעל 35, שכן כאמור הסיכוי להרות עובר עם תסמונת דאון עולה עם הגיל. המקרה השני הוא אצל נשים שביצעו בדיקת חלבון עוברי ואותרו כבעלות סיכון גבוה מ – 1:380 לשאת עובר עם תסמונת דאון.

שאר הנשים שמעוניינות לבצע את הבדיקה, וקיימות לא מעט נשים כאלו, נאלצות לממן אותה בעצמן, כאשר עלות הבדיקה בשוק הפרטי יכולה להגיע לכ- 3,000 ש"ח ועלות בדיקת " FISH" כאמור כפולה.

בישראל כ- 24% מההריונות עוברים בדיקת מי שפיר, חלקן הגדול באופן פרטי למרות שהנשים אינן נמצאות בקבוצת הסיכון. ההתפלגות משתנה כמובן בהתאם לאזור מגורים, דת וכדומה. בקרב החרדים והמוסלמים הדתיים למשל לא מבצעים את הבדיקה שכן הנשים לא מתכוונות להפסיק את ההריון בשום מקרה. באזור המרכז למשל ישנה מודעות גבוהה יותר לבדיקה ולכן שם הבדיקה מתבצעת לעתים קרובות יותר.

קיימים תהליכי איתור מוקדם של הריונות תסמונת דאון, למשל בדיקת הסקר בשליש השני להריון ("חלבון עוברי"). בבדיקה זו שהיא בעצם בדיקת דם ניתן לאתר כחמישים אחוז מהריונות תסמונת דאון. בנוסף ניתן להיעזר באולטרסאונד ולנסות לאתר סימנים מקדימים אשר מרמזים על תסמונת דאון, כמו : עורף מעובה אצל העובר (- זהו אחד הסימנים העיקריים שבעקבותיו יומלץ לאישה לבצע בדיקת מי שפיר), וכן סימנים אחרים כגון נקודה לבנה בוהקת בלב, ציסטות במוח, עצם ירך קצרה, שני כלי דם בחבל הטבור, אגני כליה מורחבים. סימנם אלו פחות מחשידים ולכן בד"כ יומלץ לאישה לבצע בדיקת מי שפיר אם ניתן לזהות לפחות שניים מהסימנים הללו.

אופציה נוספת לבדיקה היא בדיקת סיסי שליה. מדובר בבדיקה שבה לוקחים דגימת רקמה מהשליה, שתאיה ותאי העובר זהים. בדיקה זו נערכת בין השבוע ה – 10 לשבוע ה – 12 וכתרונה הגדול הוא שאם מתגלה עובר עם תסמונת דאון ניתן פשוט לבצע גרידה ולא צריך לבצע לידה מוקדמת (כמו בבדיקת מי שפיר). אך יש לה שני חסרונות: מדובר בבדיקה שבה הסיכוי להפלה הוא מעט גבוה יותר וכן לעתים נדירות מתברר בדיעבד כי הייתה בעייה רק בשליה ולא בעובר.

קיימת גם אופציה שנקראת "המבחן המשולב". מדובר בשילוב של בדיקות שאינן מסוכנות כלל : בדיקת אולטרסאונד של שקיפות עורפית שנערכת בשבועות 11-14 ובה נמדד עובי העורף של העובר (ככל שהעורף עבה יותר הסיכוי לתסמונת דאון גדול יותר), בדיקות סקר ביוכימי בשליש הראשון ובשליש השני ובדיקת מדדים שונים בדם האישה אשר מרמזים על הריון תסמונת דאון. שילוב כל הדיקות הללו מצליח לנבא ביותר מ-90% אם מדובר בהריון תסמונת דאון. אמנם לא מדובר בתוצאה וודאית כמו בבדיקת מי שפיר, אך היא קרובה לוודאות והיא אינה בדיקה מסוכנת.


אתכם לאורך כל הדרך ,

צוות האתר גוזלים .

Free Pregnancy Calculator | Due Date, Conception Date Calculation

מחשבון תאריך לידה


תאריך לידה משוער, תוצאות חישוב תאריך ההתעברות:‏‏‎ ‎


עד