אפידורל

 אפידורל

זריקת האפידורל היא זריקת אלחוש (הרדמה) שנועדה להפחית את כאבי הלידה. קיימות כמובן שיטות אלחוש נוספות, עליהן ניתן לקרוא בכתבה "לידה ללא כאב", אך המשמעותית מכולן היא האפידורל. מיתוסים רבים נפוצו סביב הזריקה הזו, ורצינו לעשות קצת סדר בבלגן.

שמה של זריקת האפידורל ניתן לה משום כך שחומר ההרדמה שבה מוזרק אל תוך החלל האפידורלי – זהו החלל אשר מקיף את תעלת העצבים של חוט השדרה. בחוט השדרה ישנם עצבים תחושתיים, אלו הם העצבים שמעבירים כל תחושה שאנו מרגישים אל המוח, וכן יש בחוט השדרה עצבים מוטוריים, אלו הם עצבים האחראים על יכולתנו להניע את איברי הגוף שלנו. מטרת הזריקה האפידורלית היא לשתק את העצבים התחושתיים, בלי לפגוע בעצבים המוטוריים. ע"י כך לא תחושי כאב, אך עדיין תהיה לך שליטה על איברי גופך ותוכלי להניעם בחופשיות.

מתי ניתן לקבל את הזריקה ?

כאשר מזריקים את חומר האלחוש אל החלל האפידורלי מתרחשת נפילה בלחץ הדם ולכן לפני ההזרקה תקבלי עירוי נוזלים שנועד למנוע נפילה זו בלחץ הדם. מדובר בעירוי של כליטר נוזלים, אשר החדרתו אורכת כ- 20 דקות. מרגע ההזרקה עוברת בערך רבע שעה עד שהחומר מתחיל להשפיע, לכן דעי מראש כי אם תהיי בשלבים מתקדמים של הלידה לא תוכלי לבקש שיזריקו לך זריקת אפידורל שכן לוקח כ 40 דקות מהרגע בו מחליטים על מתן הזריקה ועד לרגע בו החומר מתחיל לעשות את שלו.

כיצד מתבצעת הזריקה ?

הרופא המרדים יבקש ממך לשבת בצורה כפופה, כך שתהיה לו נגישות לגב התחתון שלך. תחילה הוא יזריק לך זריקת הרדמה מקומית, כדי להרדים את האיזור שדרכו תוחדר הצינורית לחלל האפידורלי. לאחר מכן תינתן לך זריקה שנייה. דרך המחט תוחדר לחלל האפידורלי צינורית דקה. צינורית זו תשמש בהמשך להוספת החומר המרדים, כך שאם עדיין תחושי בכאב יוכלו להחדיר חומר נוסף דרך הצינורית, בלי שיהיה צורך להזריק לך מחדש. כאמור לחומר ההרדמה לוקח כרבע שעה עד שהוא מתחיל להשפיע, וכן השפעתו ניכרת לפרק זמן של כשעה. למרות שהחומר אמור רק למנוע תחושת כאב, אך עם זאת לאפשר יכולת תנועה מוטורית, עדיין ייתכן כי תרגישי קושי להזיז את הרגליים לזמן קצר. לעתים גם יחברו לך קטטר שכן יש חשש לחוסר שליטה על הסוגרים. לאחר הזריקה את עדיין תהיי בהכרה מלאה וכמעט שלא תחושי בכאב – עדיין מדובר בכאב קטן, אך הוא כמעט זניח ביחס לכאב שתחווי ללא ההרדמה.

לעתים ישנן נשים הנוטות להירדם בעקבות מתן הזריקה ולהתעורר כאשר הפתיחה כמעט מלאה והלידה קרובה מאד, שכן הזריקה מסייעת בהרפיית השרירים, אך לא תמיד זהו המצב. בד"כ המצב האידיאלי הוא מתן הזרקיה בפתיחה של כ 4-5 ס"מ. בפתיחה קטנה יותר אמנם כבר יש כאבי צירים, אך קיים חשש שהזריקה תחליש את הצירים ותעכב את הלידה. לאחר פתיחה של 4-5 ס"מ, הזריקה יכולה אף לסייע בזירוז הלידה.

מיתוסים, יתרונות וחסרונות

ישנם כאמור מיתוסים רבים אודות זריקת האפידורל. לא כולם נכונים, אך גם לא כולם חסרי בסיס. לדוגמא ודאי שמעתן כי הזריקה יכולה לגרום לשיתוק שכן היא מוחדרת לאיזור עמוד השדרה, אם כן אכן זהו איזור רגיש ואכן הרופא המרדים יבקש ממך לנסות ולא לזוז בזמן שהוא מזריק לגבך, אך עדיין מדובר בסיכון נדיר מאד, ועד עתה היו דיווחים בודדים מאד על מקרים של שיתוק בעקבות הזריקה.

"הזריקה גורמת לכאבי גב בעתיד…" – במחקר בריטי שנערך לפני כשנתיים חקרו את התופעה הזו והגיעו למסקנה שאכן ישנם מקרים בהם נשים סובלות מכאבי גב לאחר זריקת האפידורל, אך מצד שני נמצאה כמות אף גדולה יותר של נשים שסובלות מכאבי גב לאחר לידה, למרות שלא השתמשו באפידורל, לכן ע"פ המחקר לא נמצא קשר ישיר בין הזריקה לכאבי גב עתידיים. ישנם סיכויים גבוהים יותר לכך שכאבי הגב נגרמים בעקבות ההריון באופן כללי וללא כל קשר לזריקה.

"הזריקה גורמת לכאבי ראש לאחר הלידה…" – אמנם יש בסיס לטענה זו, אך מדובר בסיבוך די נדיר שמקורו בדקירת מעטפת חוט השדרה. בעקבות זאת ייתכנו כאבי ראש למספר ימים ובמקרים קיצוניים ידרש טיפול נוסף שבו ילקחו ממך דם ויזריקו אותו למעטפת על מנת לחסום את החור שנוצר במעטפת. ככל שהמרדים מיומן יותר הוא ידע להתגבר על הסיכון הזה.

יתרונות האפידורל הם בכך שהאם עדיין נמצאת בהכרה מלאה, אך פשוט מפסיקה לחוש כאב, חומר ההרדמה אינו עובר לעובר ולכן לא מסכן אותו, ניתן להוסיף חומר הרדמה נוסף כך שההרדמה תהיה לזמן רב ככל שנחוץ, אם צריך לבצע ניתוח קיסרי – ניתן לעשות זאת ע"י הוספה של חומר הרדמה מרוכז יותר וכך להמנע מהרדמה כללית, הזריקה יכולה במקרים מסויימים לזרז את הלידה.

חסרונותיו העיקריים של האפידורל הם השילוב "המנצח" של קטטר, עירו נוזלים מחובר לוריד וצינורית תקועה בתוך הגב, וברצינות – תחושה של חוסר נוחות המאבדת מהקסם שבלידה, זמן של כ 40 דקות עובר מרגע ההחלטה על מתן הזריקה ועד תחילת השפעתה, הזריקה יכולה להחליש את הצירים ולעכב את הלידה כשהיא ניתנת מוקדם מדי, במצב שכזה יש יותר סיכוי שהזריקה תוביל ללידה מכשירנית (ואקום, מלקחיים), הזריקה עלולה כאמור לגרום לכאבי ראש, ולכאבים מקומיים באיזור הדקירה.

לסיכום

אנו מקווים כי הצלחנו לספק לכן מידע שיעזור לכן להחליט האם אתן מעוניינות בזריקה או לא. בכל מקרה הקשיבו ללבכן, שכן פרט לפרטים היבשים ישנם ללא ספק שיקולים רגשיים שישפיעו על החלטתכן. בכל מקרה אל תשכחו שבמשך אלפי שנים נשים ילדו ללא הזריקה, כך שהדבר אפשרי. מצד שני אם המין האנושי הצליח להתקדם ולעזור לנשים להמנע מהסבל והכאב הכרוכים בלידה, מדוע לסבול בכוח ? מצד שלישי קחו בחשבון שכאשר נמנעים מהאפידורל, הניגודיות שחשים בין הכאבים העזים, הכמעט בלתי נסבלים, לבין תחושת הרוגע והשלווה כשהלידה מסתיימת ותינוקכם מונח בחיקכן – היא דבר נפלא המעצים את חוויית הלידה בצורה מדהימה.

טוב, נראה כי סיבכנו אתכן… נסו לשאול חברות אשר עברו לידות, והאזינו להמלצות של נשים אחרות. את ההחלטה בסופו של דבר אתן תעשו בעצכן, לכן חשוב שתהיו שלמות עם ההחלטה, בהצלחה !


אתכם לאורך כל הדרך ,

צוות האתר גוזלים .

Free Pregnancy Calculator | Due Date, Conception Date Calculation

מחשבון תאריך לידה


תאריך לידה משוער, תוצאות חישוב תאריך ההתעברות:‏‏‎ ‎


עד